Magyar Falu Program

Pilis-tető

Közepesen nehéz, gyalogtúra
Kb. 4 km
1,5 - 2 óra

 

Útvonal: Pilisvörösvár felőli érkezés esetén Pilisszántón keresztül kell menni és  a buszforduló után balra található parkolóban érdemes  az autót letenni. Innen  a műúton Pilisszentkereszt irányába vezet az út , majd   pár száz meter megtétele után a balra található piros turista jelzést kell követni. Az út elhalad az Orosdy-kastély és a Magas –hegy (409 m) mellett. A kereszteződéshez elérve a zöld  jelzés vezet először a László kúpjához, majd a Pilis-tetőhöz, érintve a Trézsi forrást is.

 

A Pilis vagy Pilis-tető 756 m-es tengerszint feletti magasságával a Pilis hegység, egyúttal a Dunántúli-középhegység legmagasabb hegycsúcsa. Kedvelt kirándulóhely. Mészkő alkotta vonulatának keleti oldalában található a Vaskapu.

A hegytetőn régebben a Magyar Néphadsereg légvédelmi rakétabázisa működött, de a rendszerváltás után felszámolták. Az elhagyott bunkerek ma is megtalálhatók. A hegytetőn lévő katonai bázis (harcálláspont) egészen 1996-ig üzemelt; Budapest légtérvédelmét látta el 11/2 Légvédelmi Rakétaosztály néven. A hozzá tartozó laktanya Pilisszentkereszt község felett, a Dobogókőre vezető út mellett található. A katonai bázisból már csak a betonbunkerek maradtak meg, melyekben egykoron a rakétaszállító teherautók álltak.

A hegy legmagasabb pontján állt a Földmérő Intézet által 1976-ban építtetett, 14 m magas geodéziai mérőtorony (a a 75-3001 nevű síkhálózati alappont). A légvédelmi bázis bezárása után ez is lepusztult, fém részeit ellopták. A tornyot civilek időjárásmérő állomás céljára állították helyre.


forrás: http://hu.wikipedia.org/

Free Joomla! template by L.THEME